Okulların açılmasına saatler kaldı.

Marketler, mağazalar ailelerin ve öğrencilerin dikkatini çekmeye yönelik raflarını sepetlerini rengarenk okul araç gereçleriyle dolmuşdurmuş.

Bu rengarenk araç gereçlerin fiyatları, orta gelirli ve birden çok çocuklu ailelerin bütçelerini bir hayli zorlayacak gibi görünüyor.

Durum böyle olunca mesleğimin hassasiyetiyle öğrenciler her ne kadar değerli olsalarda veliler de benim için bir o kadar değerli ve ailelerin bütçelerini düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum.

Bir sınıfta il ve ilçeye göre değişen mevcudlar var. Sınıf mevcudunda ise farklı gelir düzeyine sahip öğrenciler var. Bunu göz önüne alınca şimdi devam ettireceğim aslında herkesin farkında olduğu bir yazı olacak.

Özellikle aileler ilkokula başlayan  biricik çocuklarıyla ilk heyecanlarıyla ellerine öğretmenleri tarafından verilmiş bir listeyle okul alışverişine çıkıyorlar. Ne de olsa ilkokula başlayacak biricik yavrumuz diyerek alışverişte çocuğun ihtiyacı olan olmayan renkli kokulu resimli çok özellikli çizgi film karakterli aklına ne gelirse alışveriş arabasına dolduruyor. Birde aman okulda kaybedersin diyip çocuğun gözü önünde stoklamak için kalem paketlerinin silgilerin kutularının yedeklerini alıyorlar.

Böylece stoklama işlemi de bitmiş oluyor.

Çocuk ilkokula başlıyor. Elinde rengarenk araç gereçleriyle yanındaki arkadaşından daha üstün olduğu duygusunu yaşıyor. Sahip olduklarının çokluğunun çocuk da farkında. Veli bir sorunum var çocuğum sürekli malzemelerini kaybediyor ne yapabilirim sorunuyla yardım istiyor.

Elindekinin kıymetini bilmemesinin en büyük nedeni evde nasılsa bir kutu dolusu var, annem ya da babam kaybetsemde alır düşüncesi. Bunun güvencesini çocuğa vermemeliyiz.

Ucuz ve kalitesiz sağlığa zararlı araç ve gereçler aslından ayırt edilemeyecek kadar da gerçek gibi duruyor. Öyleyse bilinen araç gereç markalarını güvenli kırtasiyelerden temin etmeliyiz.

Öyleyse yeni eğitim öğretim yılında öğrenci ve velilere bol şans diliyorum.

Yazan: F.Derya KARACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.