Ana Sayfa Çocuk ve Aile Çocuğun seni duyuyor!

Çocuğun seni duyuyor!

Author

Date

Category

Çocukların yanında her şeyi konuşmak ne kadar doğru?

Çocuktur nasıl olsa anlamaz diyip birdenbire gelişigüzel konuşmaların ya da eş ve dostla yapılan sohbetlerin içinde çocuk da var oluyor. Bu var oluş kendilerini o sohbete dahil hissettiriyor.

Öğrenciler bana sıklıkla annelerinin ya da babalarının konuşmalarını anlatıyorlar. Onları dikkatle dinliyorum. Dinlediğimde işin içinden gel de çık diyeceğim konuşmaların geçtiğini görüyorum.

Bir veli çocuğunun yanında öğretmenine öfkeyle kızıyordu, o esnada öğrenciyi sınıfına gönderdim aralarında geçecek konuşmanın seyrini bilmediğim için böyle davranmak durumunda kaldım. Bu bilmemezlik sonucunda veli öğretmen arkadaşımı bir hayli üzdü. Bunun üzerine veliye, öğretmenle aranızda her ne geçerse geçsin bunu çocugunuzun yanında konuşmayın çocuk o öğretmene ve dersine önyargıyla yaklaşır öğretmeninden ve dersinden soğur diyerek aramızdaki konuşmayı sonlandırdım.

Yine bir öğrenci ailesinin konuşmalarını bana anlattı bu konuşmaların içeriği çocuk için uygun değildi. Veliyle bu konu hakkında görüşme yapmam gerekiyordu. Veli aramızdaki konuşmaları anlatmaz böyle kötü huylu bir çocuk değildir, gereken önlemi alacağım dedi.

J.J.Rousseau,  Emile”bir çocuk büyüyor” kitabında: “Diyeceksiniz ki; çocukluk, kötü huyların düzeltildiği disiplin çağıdır; çocukluk çağında sıkı bir eğitime tabi tutulurlarsa yetişkin olduklarında rahat ederler. Fakat çocuğu iyileştirme adına bu tür düzenlemeler yapmaya  hakkınız olduğunu size kim söylüyor? Çocukların zayıf zihinlerini yoran bu hoş usullerinizin bir gün gelip de, onlara zarar vermeyeceğini kim temin edebilir? Doğasının tahammül edemeyeceği sıkıntılara çocuğunuzu niye sokuyorsunuz? Siz, çocuklarınıza bugün verdiğiniz acıların, yarın onların zararına olacağını düşünmüyor musunuz? Düzelteceğinizi iddia ettiğiniz kötü huyların onlarin tabiatında değil de sizin yanlış anlaşılmış ve kötü uygulanmış yöntemlerinizden kaynaklanmadığını nasıl ispat edeceksiniz?”

İspat edemezsiniz, yukarıdaki örnekle ilişkilendirsek çocuğunuzun sizi dinlenmesi onun kötü huyu değil sizin nasıl olsa çocuk diyip her şeyi konuşmanızdandır.

Çocuklar gizil öğrenmede en iyi öğrenicilerdir. Çocuk oyun oynarken siz arkadaşınızla yudumladığınız kahvenin sohbetini yaparken o aslında sizin konuştuklarınızı belleğine kaydeder.

Çocuk gördüğünü davranışa duyduğunu söze döker.

Öyleyse çocuğa duyurduklarınızı ve gösterdiklerinizi kontrol etmek sizin elinizde.

Sevgiler…

yazan: F.Derya KARACAN

Önceki İçerikÇoktun Çocuktun
Sonraki İçerikZerdeçallı Zeytinli Kek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Linda Barbara

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum imperdiet massa at dignissim gravida. Vivamus vestibulum odio eget eros accumsan, ut dignissim sapien gravida. Vivamus eu sem vitae dui.

Recent posts

Mevsimler seninle doldu

Deniz seninle mavi oldu mevsimler seninle doldu Sonbaharda toprağı dinlendiren gün sarısı yapraklarla şeker rengi kızıla benzeyen yaprakların buluştuğu ansın Senden önce ezberimde kalan denizlere yazılmış olan ne varsa Senden sonra...

Herkes Aynı ve Ayrı

Yaradan kullarını ne güzel yaratmış. Ağız, burun, göz herkeste ayrı ayrı güzel. Kimse kimseden ne güzel ne de yakışıklı... Bakmalı görmeli herkes aynı herkes ayrı, herkes...

Kum Taneleri

Kum taneleri arasındaki mesefayi bilir misin Ne bir araya gelirler Ne de aralarına kum tanesinden başkasını alırlar Ne yaklaşabilirler ne de bütünleşirler Kum taneleri Deniz kokarlar Denizi sevenlerin kum tanelerini...

Şükret

İyiliklerin nankörlükle mi karşılandı, çok güvendin inandın güvenin mi kırıldı, inancın mı bitti, kendini samimice anlattın pişman mı oldun, değer verdin değersizleştirildin mi, geçmişi...

Hurmalı Kayısılı Kek

Her zamanki gibi ölçü veremesemde yine göz kararı el ölçüsüyle kek tarifi vereceğim.  Hurma en sevdiğim kuru meyvelerden biri çeşit çeşit hurma var en...

Recent comments