çocuk ve televizyonÇocuklar günün büyük bir kısmını televizyon karşısında geçiriyorsa bunun en büyük sorumlusu anne-baba, çocuğun yanında yetiştiği büyükanne ve büyükbabalardır.
Hadi çocuğum yemek yersen şu kadar saat televizyon izleyeceksin, şu kadar saat ders çalışırsan şu kadar saat televiyon izlersin gibi televizyonu ödül aracı olarak göstermek çocuklara verdiğimiz en kötü ödüllerden biridir. 10 yaşındaki bir erkek çocuk Kurtlar Vadisi dizisini izliyor ve Polat Alemdar gibi davranıyorsa bunun sorumlusu babalar, bilmem şu şarkıcı şunun sevgilisiymiş sohbeti yapan 11 yaşındaki kız çocukları tüm magazin haberlerini takip ediyorsa bunun sorumlusu da annelerdir.
Televizyon izlemek bu kadar mı kötü? Hayır bu kadar kötü değil aslında eğitsel amaçlı ve doğru programlar seçildiğinde birçok faydası da olabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta televizyon izlerken yaş grubunun önemidir. Okul öncesi ve 7-8 yaş grubundaki bir çocuk izlediği çizgi film ya da animasyondaki bir karakterle kendini özdeşleştirebilme olasılığı çok yüksektir. Annelerin çoğundan duyduğum sözler de bunu gösteriyor. Çocukların sevimli karakter Pepe gibi davrandıklarını, şarkılarını sözlerini ezberlerinde tuttuklarını söylüyorlar. Eğer Pepe’nin olumsuz bir davranışı olursa çocuklar bunu model alacaktır. Bunun için çizgi filmlerin ya da eğitici programların içeriğini iyice öğrendikten sonra çocuklarımızın izlemesine izin vermeliyiz. Anne-babalar saatlerce televizyon karşısında zaman geçirirlerse o ailenin çocuğunun da böyle olması kaçınılmazdır. Sürekli televiyon izleyen bir çocuk, yemeğini televiyon izlerken yiyecektir ve ne kadar yemek yediğinin farkında olmadığı için obeziteye yakalanması gerçeğini ortaya çıkaracaktır. Derslerini televizyon karşısında yapmak isteyecek ya da saatlerce sevdiği programı izleyeceği için ders çalışmak istemeyecektir ve bunun sonucu olarak da okul başarısı düşecektir. Dikkat dağınıklığı, dalgınlık görülecek ve yaşıtlarıyla vakit geçirmediği için sosyalleşemeyecektir. Televizyon izletmeyin demiyorum ancak zeka gelişimi için kritik dönem sayılan yani çocuğun uyarıcılara en açık olduğu dönem olan 0-2 yaş arasındaki çocuğunuza televizyon izletmeyin. Bu yaş döneminde televizyon izleyen çocuklarda hayal güçlerinin izledikleriyle sınırlı kaldıklarını ve ilerleyen yaş dönemlerinde olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurmada zorlandıklarını göreceksiniz.
Bu kadar zararlarından söz etmişken çocuğun eğitiminden sorumlu herkesin televizyonda yayınlanan her türlü program için seçici davranması gerekir. Tümden televizyonu hayatımızdan çıkaramayız öyleyse yaş grubuna uygun, şiddet içermeyen, eğitici programları seçmek çocuğun gelişimine katkı sağlayacaktır.

yazan: F. Derya KARACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.