çocuk pc

Tatil biterken çocukluğumdan beri hep içimde bir sıkıntı duyardım. Okulların bir an önce açılmasını da bir o kadar isterdim. Her çocukta bu mutlaka vardır. En zeki ve çalışkan öğrenci bile okulların açılmasını istemez. Kocaman bir üç aylık tatil ardından okulu özleyen çocuklar olabileceği gibi özlemeyenlerin sayısı bir hayli çoktur. Tatilin bitmesine günler kalmışken çocuklarda gün saymaya başlar. O kocaman sınıfın içinde ve bir sırada hareketsiz 40-45 dakika oturma düşüncesi, sevmedikleri arkadaşları ya da ders ve öğretmenleri bir bir akıllarından geçer. Tatil biterken çocuğu okula adapte etmek konusunda anne ve babalara büyük görev düşmektedir. Ancak babalar annelere göre çocuk eğitiminde çok fazla sorumluluk almadığı için iş yine annelere düşüyor.

Çocuklara küçük adımlarla yaklaşmalıyız.
Şöyle ki çocuklara arkadaşları, sevdiği öğretmeni, sevdiği dersleri hakkında sorular sorarak başlarından geçen güzel anılarını anlatmalarını isteyebilirsiniz.

Kız veya erkek çocuğa uygun süslü kalemler alarak evin belli bölümlerine yerleştirebilirsiniz.

Birlikte resim yapıp, tekerleme ezbeleryebilirsiniz.

Eğitici filmler izletebilir, filmin sesini kısıp kurguyu anlatmasını isteyebiliriz.

Tüm bu eğlenceli ve eğitici aktiveler ardından. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı müfredat programında hangi derslerin yer aldığından bahsedip birlikte dersler hakkında konuşup tartışabiliriz.
Bu birkaç basit önerimde yetmeyebilir. Anne ve babalar çocukları için farklı yöntemlerde bulabilir. Sonuç olarak her çocuk farklı bireysel özelliklere sahip olduğundan anneler çocukları için en uygun yaklaşımda bulunacaktır. Bu durumla baş edemezlerse mutlaka uzman yardımı almalarını tavsiye ederim.
Tüm öğrencilere keyifli huzurlu bol başarılı bir eğitim- öğretim yılı geçirmelerini diliyorum. En kısa zamanda ara tatilin keyfini süreceklerini bilmelerini istiyorum.

yazan: F. Derya KARACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.