Bismark: “Bana öğretmenleri verin, size yakın bir gelecekte yepyeni bir Alman milleti yaratayım.” diyor. Henry Adams ise: “Bir öğretmen ebediyete hükmeden insandır. Tesirlerinin nerede biteceği asla belli olmaz.” der. Kalkınmış ve gelişmiş ülkeleri incelediğimizde görürüz ki; Onlar kalkınma süreçleri boyunca en büyük ve en önemli yatırımı insana yapmışlardır. İnsanın yaratıcı gücü ise eğitimle şekillenmektedir. Eğiten ile eğitilenin işbirliği yapması sonucu çağdaş eğitim ortaya çıkmaktadır. Bu da bir ülkenin garantör aşamaya gelebilmesinin en kalıcı, en şaşmaz göstergesidir. Ülkenin uygar, mutlu ve kalkınmış bir düzeye gelebilmesi ve orada daimi kalabilmesi öğretmene verilen değerle doğrudan ilintilidir. Çünkü öğretmenler eğitimin şah damarı, kökeni ve vazgeçilmezidir.

Bugün öğretmenler günü!
Doğum günü misali “ilk öğretmenler gününü” yaşayan hem sitemizin üyesi, hem de (benim için) apayrı bir yeri olan F.Derya KARACAN başta olmak üzere, aynı yerde emek veren -adını bilmediğim ama sürekli aramızda lafladığımız- Hatçe, Emine Abla ve Yeşim’in, akabinde de ailesinden ayrı, eşinden ayrı, çoluğundan çocuğundan uzakta bu kutsal ve vatani mesleği yapan tüm öğretmenlerimizin “ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ” Türkiye’nin en büyük kişisel gelişim platformlarından birisi olarak kutlar ve başarı dolu yıllara imza atmasını dileriz.

Okumadığını biliyorum ama okur diye kendımı kandırdığım, tüm öğretmenlerime selam olsun.

Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden eğiticiden yoksun bir ulus henüz ulus adını almak yeteneğini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir ulus denemez. Bir kitle ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere öğretmenlere gereksinim duyar. (1925 İzmir) (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri Atatürk Araştırma Merkezi C. II Ankara s. 243)
Yazan : Özgür ŞAHİN
www.kendinigelistir.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.