Mutfak ve çocuk mu..?
Çocuklar mutfakta ne yapar?
Hem kız hem de erkek çocuklara mutfakta görev vermek ve yemek yapmada annelerine yardımcı olmak onlara ne gibi yarar sağlar?
İsterseniz deneyin, denemekten ne zarar gelir!
Mutfakta çocuğunuzun bardak ve tabak kırmasından korkup ya da sakın ona dokunma en değerli yemek takımımın parçası diyip çocuğu yasaklamak ve sınırlamak ne kadar doğru! Elbette ki değerli parçalarınızı kırsın onayı vermiyorum. Ancak tam olarak ince kasları gelişmemiş bir çocuğun mutfakta ufak kazalara sebep olması kaçınılmaz. Ancak mutfaktan kaçmasına sebep olmayın. Zaten erkek çocuk, erkeğin mutfakta ne işi var evlenene kadar annesi evlendikten sonra eşi yemek yapar diyenlerden olmayın.

Mutfakta çocuklara görev vermek hafife alınmamalıdır.
Erkek çocuğun mutfakta ne işi var demeyin. Unutmayın en ünlü aşçılar erkek! Çocuğunuz aşçı olsun da demiyorum. Buna ileride çocuğunuzun bilişsel ve motor beceri ile yetenekleri ölçüsünde çocuğunuzla birlikte karar verecek olan sizsiniz. Bu konumu bir yaşamla örnekleyerek anlatacağım.
Bir arkadaşım ve küçük kızlarından bahsetmek istiyorum. Arkadaşım çalışan bir anne olduğu için sabah çok erken bir saatte evden çıkıp akşam eve geri dönmektedir. Bu yüzden yemek yaparken ya da günlük rutin ev işlerine vakit ayırırken kızlarıyla yeterince ilgilenemiyordu. Çözüm olarak kızlarının yapabilecekleri düzeyde ve kazalara sebep olmayacak sorumluluklar vermeye başlamış. Biri 3 ve diğeri 4.5 yaşındaki kızlarını mutfakta görevlendirmeye karar vermiş. Böylece tüm malzemeleri masaya koyuyor ve çocuklar kek, kurabiye ve poğaça yapıyor. Başlarda arkadaşım kızlara tarifleri anlatırken şimdi misafirlerim gelmeden önce kızlarıma pastalarımı yaptırıyorum diyor gülümseyerek. Böylece birlikte daha fazla vakit geçiriyorlar. Arkadaşım yine gülümseyerek tezgahın üstü ,masa, zemin üstleri başları un oluyor bulaşıyor ama fırının başında kendi üretimlerinin pişmesini beklemek öylesine mutlu ediyor ki onları diyor ve bir şeyler üretmenin zevkine vardıklarını söylüyor.
Yemek yaparken kendi başlarına yetebileceklerini öğreniyorlar. Fırın başında kendi üretimlerinin pişmesini beklerken sabretmeyi öğreniyorlar. Mutfakta eğlenceli bir vakit geçirirken sorumluluk almayı öğreniyorlar. Bir cici kız çocuğunun söylediklerini paylaşmak istiyorum. 9 yaşındaki Melisa:’’ annemle yemek yaparken annemin benimle daha çok vakit geçirmek istediğini, bana olan sevgi ve güvenini, benimle eğlenceli vakit geçirmek istediğini ve bir şef olduğumu hissediyorum ve annemin benim yardımcım olduğunu düşünüyorum. Annemden yeni şeyler öğrenmek beni çok mutlu ediyor. Annemle yaptığımız yemeklere sevgimizi katıyoruz. Masanın kurulmasına yardım ederken bir garson olduğumu hayal ediyorum. Annem ders çalışırken ya da bir yere gittiğinde annem için yemek yapıyorum. ‘’diyor. Melisa mutfakta annesiyle vakit geçirdiği zamanlarda çok mutlu olduğunu söylüyor ve bunları anlatırken gözleri ışıldıyor.
Sonuç olarak; çocuklarımıza mutfakta görev vermekten çekinip, mutfaktan çocuklarımızı sakınmayalım. Çocuklar anne ve babalarıyla vakit geçirirken hem özgüvenleri ve kendilerine olan inançları artar hem de sevildiklerini düşünerek kendilerini güvende hissederler. Mutfak diyip geçmeyelim iştahsız bir çocuğa sahipseniz birlikte eğlenceli öğünler hazırlayarak çocuğunuzun yemek yemesini sağlayabilirsiniz. Mutfak günün en çok vakit harcanan evin en değerli bölümlerinden biri olduğunu unutmayalım. Çocukların mutfağı sevdiklerini ve her şeyden önce mutfak bahanesiyle sizinle hoş vakit geçirmek istediklerini unutmayalım.

yazan: F.Derya KARACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.