Hayallerimizden kimseye bahsetmemek lazım.
Ne zaman hayallerimizden bahsetsek ya büyüsü kaçar ya da olacağı varsa da olmaz.
Hepimizin büyük veya küçük içimizde taşıdığı bir hayali vardır. Hayallerimizi en yakınlarımızla sevdiklerimizle paylaşmak isteriz. Sanırız ki, paylaşınca bize destek olacaklar, sana inanıyorum başaracaksın yapacaksın derler. Öyle değil işte bu yürekliliği en yakınımızda olmasına rağmen herkes göstermez. Aman ne işin var dil kursunda, okumuş mezun olmuş iş sahibi olmuşsun yüksek lisans yapıp ne yapacaksın! O kız sana yaramaz bu adamı ailene nasıl layık görürsün.
Söylerler, söylerler, söylerler. Sıraladıkça saydıkça bitmez tükenmez.
Herkes her şeyi söyler.
Boşver kim ne derse, sen kendine ne söylüyorsun aklına onu doluver.
Sen kendine inanmaz, kendinle konuşup kendini ikna etmez, kendine söz geçirmezsen söylenenlere takılı kalırsan yapamazsın, başaramazsın, mutlu olamazsın.
Kendine inanmalısın.
İnanç her şeyin başlangıcıdır. Kapasitenin sınırlarını ve koşullarını zorlayarak istediğin her şeyi yapabilirsin. Derenin üstünden köprüden mi geçtiğin taşlara basa basa mı geçtiğin önemli değil karşıya nasıl geçtiğin önemli. Kendine inanmazsan istediğin tarafa geçemezsin.
Kendinle konuşmalısın.
Herkes her şeyi söyler, akıl verir, öğüt verir, yargılar, sorgular, suçlar. Ben sana demedim mi, beni dinlemedin, başına bunların geleceği belliydi gibi birçok söz duyarız. Ne yani sen şimdi bu duyduklarından dolayı yeterince canın yanıyorken, derdin başından aşkınken birde bunlarla mı boğuşacaksın. Boşvereceksin, aldırmayacaksın. Biten ilişkinde ya da evliliğinde başarısız olduğunda seni teselli edenlerin söyledikleri bir yere kadar kulağında kalır, kulağından yüreğine iner mi, inmez. Sen kendini ikna etmezsen. Seni kimse ikna etmez. Sen kendini teselli etmezsen, kimsenin tesellisi sana yaramaz.
Söylenenlere takılı kalmamalısın.
Konu komşu ne söyler, akrabalar ne söyler, arkadaşlarım ne söyler? Tanıdık gelmedi mi bu sözler? İç sesin değil mi bunlar! Bırak konuşsunlar, içinden ne geliyorsa onu yap nereye gitmek istiyorsan git gez, ne giyinmek istiyorsan onu giy, ne yemek istiyorsan onu ye. Seviyorsan ve sevgine inanıyorsan sonuna kadar sevginin peşinden git. Kendine ve insanlara olan saygını koruyarak içinden ne geliyorsa onu yap.
Hayat senin hayatın herkes kendi hayatını kendi yaşar kim ne derse desin senin kendine söylediklerin önemlidir. Başarmak hayata sımsıkı tutunmakta senin elinde hayatını karartmakta senin elinde.

yazan: F. Derya Karacan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.