Yaşamın İçinden

Halil Serkan Öğretmen ‘in Ardından

Geçen hafta Yalova Valisi Halil Serkan Öz’ün görev yaptığı okulu ziyaret etti. Bu ziyaret esnasında matematik öğretmeni Halil Bey’in sınıfına girerek ”Bu saç sakal ne? Sen ne biçim öğretmensin?İnsanlar dışarıda görse dilenci zannedip para verirler..” diyerek hakaret etmiş, onurunu kırmış, öğrencilerinin yanında rencide etmiş, sonrada idarecilere ”Siz e.. başı mısınız burada? Yönetemiyorsanız istifa edin..” diyerek idarecileri de azarlamış..

Üstelik Halil Serkan öğretmen üyesi olduğu sendikanın eylemini yürüttüğünü belirtmesine rağmen bunlar olmuş..

Yalova valisi her ne kadar kılık-kıyafet yönetmeliğini gerekçe göstermişse de bu haklı olduğunu göstermez. Vali’nin Sendikalar Kanunu ve Yönetmeliklerini incelemesi ve iyice okuması gerekir. Sendika Kanun ve Yönetmeliği’ne göre üyesi olduğu sendikanın eylemini yapan bir memurun yasal güvencesi vardır. Kaldı ki bir öğretmenin sınıfına kimseyi almamak gibi bir hakkı da vardır.

Ayrıca makamı mevkisi ne olursa olsun kim olursa olsun kimse kimseye hakaret edemez. Bu durum Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesi gereğince Şerefe Karşı İşlenmiş Suçlar kapsamına giriyor. Hatta ildeki en yüksek makamı olduğunu göz önünde bulundurursak kendi okulunda uğradığı hakaretle burada bir mobing bile görülüyor.

Saygı Yürüyüşünde o kalp nasıl dayanırdı ki…Kırılmış kalbi daha fazla dayanamadı.. Çalışkan, başarılı öğrencileriyle dost arkadaş olmuş kitap okumayı seven özverili bir öğretmen bunları hak etmedi…

Vali üzgün olduğunu açıklamış falan filan…

Gözü yaşlı babanın o sözleri…

Mekanın cennet olsun, ailenin, öğretmen arkadaşlarının ve öğrencilerinin başı sağ olsun Halil Öğretmen…

Yukarıdaki fotoğrafı sosyal medyada gördüm hazırlayanın emeğine sağlık şayet kim hazırladığını bilseydim kaynak bildirirdim. Kullandığım için teşekkür ediyorum. Fotoğrafta öğretmen kürsü de ve o dönemde cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal ATATÜRK öğretmene duyduğu saygıdan dolayı ayakta bekliyor. Fotoğrafı görünce Atatürk’ün 1923 yılında söylediği bir sözü paylaşmak istedim. Atatürk’ün öğretmene verdiği değeri hem sözleri hem de davranışlarıyla görüyoruz…

”Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan toplumunun en özverili ve saygı değer unsurlarıdır.
”Mustafa Kemal ATATÜRK”

Sosyal medyada YalovaValisiİstifaEt hashtag ile tepkiler büyüdükçe büyüyor. Dilerim Milli Eğitim Bakanlığı gerekeni yapar.

yazan: F.Derya KARACAN

Öğretmen, öğrenici, araştırıcı, eğitimci, eğitmen, sporcu, yazıcı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.