çocuk uyku

Bugün tenefüste, okul bahçesinde hava alırken bir öğrenciyi cips ve gofret yerken gördüm yanıma çağırdım. Sabah sabah neden kahvaltı yapmadığını ve abur cubur yediğini sordum. Kahvaltısını yapmadığı için cips ve gofret yediğini söyledi. Neden kahvaltı yapmadığını sorduğumda ise sabah geç kalktığı ve okula yetişemediği için kahvaltı yapmaya fırsat bulamadığını söyledi. Öyleyse erken yatman gerekiyor dediğimde aldığım cevap çok şaşırtıcı değildi aslında. ‘’Annem çok geç yatıyor ve kaçta yatarsa bende o saatte yatıyorum. Annem beni uyandıramayıp, kahvaltı hazırlamadığı için geç kalkıyor ve kahvaltı yapmadan okula geliyorum .’’

Daha önceki yazılarımda kahvaltının öneminden bahsetmiştim. Şimdi kahvaltı kadar başka bir önemli konu ise çocukların verimli ve düzenli uykularını almalarının gerekliliğidir.
Okul çağında çocuğu olan bir annenin yapması gereken en önemli şey erken yatıp erken kalkarak, çocuğunu okula vaktinde göndermek. Annesi geç uyandığı için okula geç kalan öğrencileri de gördüm.

Büyüme çağındaki bir çocuğun günde ortala 8-10 saat arasında uyuması gerekiyor.

Çocuk uykusunu yeterince almadığında derse adapte olamıyor, deste uyukluyor. Gün içinde sürekli halsiz ve yorgun görünüyor. Haliyle de bu durum ilerledikçe kronikleşme riski taşıyabiliyor. Bazı çocuklarda iştahsızlık bazılarındaysa uyku ile almaları gereken enerjiyi alamadıkları için aşırı iştah görülebiliyor. İştah artışı obeziteye yol açabiliyor. Çocuk uykusunu yeterince almadığında fiziksel ve zihinsel gelişimi zayıflıyor. Büyük ve küçük motor becerilerinin gelişimi zayıflıyor. Zihni yeterince dinlenmediği için öğrenmesi geçikiyor.

Bu noktada anne babalara çok önemli görevler düşüyor. Şayet sizler geç yattığınızda çocuğunuzun aklı sizde kalıyor ve uyumak istemiyorsa ailece birlikte hareket etmelisiniz. Aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmalısınız. Anne-babaların ”Sen çocuksun ve erken yatman gerekiyor. Yarın okul var hadi hemen yatağa…” cümlelerini terk etmelisiniz. Unutmayın siz çocuklarınızla ailesiniz. Birlikte hareket edildiğinde çocuklarınızın uyumamakta ısrarcı oluşunun kendiliğinden azaldığını zamanla söndüğünü göreceksiniz.

yazan: F. Derya KARACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.