”Bir kimse bir ağaç dikerse Allah(cc), o ağacın meyvesi kadar o kimseye sevap yazar”Hz. Muhammed(sav)

”Ey Adem! Sen ve eşin cennette kalın. Dilediğiniz yerden yiyin.Fakat şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa zalimlerden olursunuz. ”Ar’af suresi,19. ayet”

”Bu ağaç Rabbinin izniyle her zaman meyvesini verir. Öğüt alsınlar diye Allah insanlara misaller getirir.”İbrahim Suresi,25. Ayet”

Ağacın dinimizde önemini gösteren kitabımız Kura’n-ı Kerim’de birçok ayet var. Yukarıdaki ayetlerle sınırlı değil. Ayette ağaca yaklaşmanın zalimlik olduğunu bilmemeniz gerektiği vurgulanıyor. Oysa her geçen gün ağaç katliamına seyirci kalıyoruz.
Sadece ağaç sayısı azalmıyor çocukların hayalleri de azalıyor. Yaklaşık 100 öğrenciye yaşadıkları yerin resmini yapmalarını istedim ve nerede o çocukluğumuzda her resim kağıdını elimize alışımızda kağıdı süsleyen ağaçlar… Oysa bizden sonraki çocukların resimlerini artık binalar süslüyor. Kimisi yaptığı resmin beton olduğunu söyledi. Ürpermemek ne mümkün. Bir iki gün önce bir alanda kesilen ağacları görünce sebebini sordum ve aldığım yanıt çok acıydı. Çocuk parkı yapmak için ağaçları kesiyorlarmış. Çocuğun ağacın gölgesine ve oksijenine ihtiyacı o alandaki salıncaktan daha fazla var. Bu nasıl görmezden gelinir ki… Çocukların düşlerindeki yeşili ciğerlerindeki oksijeni çalmaya kimsenin hakkı yok.
Çocukluğumda yabancı filmlerde koca koca binalar gri bulutlar fabrikaların dumanları şehre karışmış ortalıkta kimsenin olmadığı filmleri izlediğimde gece kabus görürdüm. Bu gidişle o filmlerin gerçekleşeceğinden korkmaya başlıyorum. Bugün hava kirliliği yüzünden ani ölümler olacağını anlatan bir gazete haberi okudum. Ağaç katliamı devam ettikçe daha büyük sorunlar bizi bekliyor. Akşam saatlerinde dışarıya çıkmak mümkün değil soluk soluğa eve zor atıyoruz kendimizi. Görüntüde kalan önlemler alınıyor. Belediye su tüketimi konusunda tasarruf uyarısı yazısı yazmış o yazıdan önce var olan ağaçları kesme, ağaçlandırma çalışmaları yap.
Ağaç olmazsa su olmaz, ağaç olmazsa oksijen olmaz, ağaç olmazsa insan olmaz. Ağaç olmazsa çocuk olmaz. Ağaç katliamına dilerim ilgili bakanlıklar bir çözüm bulur.

yazan: F. Derya KARACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.