Yetişkinler gibi çocuklar da hareketsiz yaşamın bir parçası haline geldi. Televizyon, internet, sokaklardaki artan tehlikeler sonucu korumacı içgüdüyle çocuklar eve kapatılarak hareketsizliğe mahkum edildi. Evde oynanacak oyun ve oyuncak çeşidi bu sektörde üretim yapan firmaların rekabetleri sonucu sayıca fazlalaştı. Bunun sonucunda da anne babaların çocukları eve bağlama sebepleri daha eğlenceli ve öğretici hale geldi. Çocuklar artan uyarıcı çokluğu sayesinde zihinsel becerilerinin farkında olup bu becerilerini daha etkili kullanmaktadırlar.
Gel gelelim fiziksel becerilerini aynı oranda kullanabiliyorlar mı? Çalışan anne babaların çocukları gün içinde kreş, yuva, etüt merkezleri ya da yakınların yanında vakit geçiriyor. Herhangi bir spor dalıyla ilgilenmelerini sağlamak kontrol gerektirdiği için anne babaların gün içinde iş yerlerinden izin alma olanakları olmayabiliyor. Exercise on meadow.
Hareketsiz yaşam sonucu 8-9 yaşındaki bir çocukta bel ve sırtta kamburlaşma görülüyor. Daha da ötesinde bu yaştaki çocuklar sırt, boyun, el, kol ve bacaklarındaki ağrılardan şikayet ediyorlar. Bunun en büyük nedeni ise hareketsiz yaşam sonucu çocukların kas ve kemiklerin gelişiminin gerilemesi veya yavaşlaması diyebiliriz.
Bu durumda ne yapmalıyız?
Sporun faydalarını çocuklara anlatmalıyız. Bildiğimiz gibi spor çocukların kas ve kemik gelişimleri için çok önemli sadece bedensel değil kan kan dolaşımı arttığı için zihinsel gelişim için de çok önemlidir.
Öğrencilerimle her sabah derse başlamadan önce havalandırdığımız sınıfımızda 15 dakika egzersiz yapıyoruz. Bu egzersizler sayesinde öğrencilerimin sırada otururken duruşları düzeldi, derslere karşı motivasyonları ve akademik başarıları arttı. Sınıf içi egzersizlerin öğrencilerimde bedensel ve zihinsel birçok faydası oldu. Aynı şekilde evde, kreşte, yuvada çocuklara basit egzersizler yaptırarak hareketsiz yaşamın olumsuzluklarını aza indirebilir, hatta azaltıp yok edebiliriz.

yazan: F. Derya KARACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.