Her geçen gün sosyal medya kullanıcısı çocuk artıyor.
N’olacak canım ne güzel işte interneti öğrenmişler de kullanıyorlar denildiğini duyar gibiyim.
Pekala sekiz yaşındaki bir çocuğun facebook hesabı açması ne kadar doğru!
Anne babaların internet ve sosyal medya kullanımı konusunda daha özenli davranmaları gerekmez mi? Aile korumalı internet paketlerini çocuklu çoğu aile kullanmıyor. Neden mi? Ebeveynlerin oyun siteleri vs. geçirdiği vakit azımsanmayacak çok da onun için.
Çocuk tabiki iyi bir bilgisayar ve aktif internet kullanıcısı olmalı ancak bunun sınırıda olmalı. Çocuklar gece geç saatlere kadar internet başında vakit geçiriyor ve haliyle de geç saatlere kadar uyanık kalıyor ve sabah gelişimleri gereği gereken saatte uyanmaları mümkün olmuyor.

Özellikle okul zamanında derslerde adaptasyon sorunu yaşabiliyorlar. Sanal sosyalliğe kendini kaptırıp gerçek hayattan kopabiliyorlar. Ya da sanal ortam ağzıyla konuşuyor. Kitap okumuyor araştırma yapmıyor. Dün akşam sekiz yaşındaki bir öğrenciden facebookta arkadaşlık isteği geldi. Bir an durakladım nasıl olur bu profil resmine baktım çok dikkat çekici bir poz vermiş. Bu ne kadar doğru acaba diye kendi kendime düşünmeye başladım.

Bir gün parkta oturuyorum 10 yaşındaki iki kız çocuğu birbirlerinin fotoğraflarını çekip inanılmaz pozlar veriyorlar. Aralarındaki konuşma şöyle hangisini profil resmi yapayım? Çocuk süistimalinin yaygınlaştığı birçok kötü haber basında yer alıyorken, anneler babalar neden bu duruma önlem almıyor aklım almıyor. Facebooktaki paylaşımları görüyoruz ve bir çocuğun kullanımı için uygun değil. Lise çağına gelmeden önce çocukların sosyal medya kullanımına ailelerin kota koyması gerekiyor. Birçok çocukta davranış bozukluğunun görülmesinin nedenlerinden biride budur.

Öyleyse anne ve babalar cuklarınızın bilişsel ve kişisel gelişimlerine ket vurmak istemiyorsanız sosyal medya konusunda önlemsel davranmayı ihmal etmeyin.

yazan: F. Derya KARACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.