1.İste
2.Kendine güven
3.Kendine inan
4.Çalış
5.Başarıyı avuçla

İşte her gün ısrarla öğrencilere bu kuralları söylüyorum.
Özgüveni olmayan ve öğrenme güçlüğü çeken fakat azimli olmasına rağmen akademik başarısı düşük bir öğrenci bir gün ağlamaklı bir halde matematikten zorlandığını ve soruları yapamadığını söyledi. O öğrenciye beş parmağını kaldırmasını söyledim. Şaşkın bakışlarla yüzüme baktıktan sonra utana sıkıla parmaklarını kaldırdı. Şimdi birinci kuralımız yapmak istediğin bir şeyi gerçekten isteyeceksin nasıl mı başarmak istiyorum diyeceksin dedim. Sonra ikinci kuraldan bahsettim eğer kendine güvenmezsen zorluk yaşarsın öyleyse kendine güveneceksin ve üçüncü kural olarak kendine inanacaksın dedim. Bunları söylerken öğrencinin düşük omuzları bir anda kalkmaya yüz ifadesi sakinleşmeye başladı. Bunların tek başına yetmediğini başarının ancak çalışarak avuçlanacağını söyledikten sonra kurallarımızı noktaladık.
Bu öğrenci ısrarla ve azimle matematik dersine çalışmaya devam etti ve her defasında kuralları tekrar etti. Şu an bu öğrencinin en iyi dersinin matematik olduğunu söylemek istiyorum.

Öğrencilere bu kurallardan bahsederken farklı özelliklere sahip olduğumuzu, kimimizin çok çalışarak kimimizin daha az çalışarak başarılı olduğumuzu vurguluyorum.
Çocuklara kendilerini oldukları gibi kabullenip başarı için onlarla işbirliği içinde olmak ve bu kurallarla kendilerine inanmalarını sağlayabiliriz.
Bu kurallara yenilerini ekleyebiliriz. Her şey çocukların mutluluğu için, unutmamak lazım başarısız çocuk yoktur. Zekası keşfedilmemiş çocuk vardır.

yazan: F. Derya KARACAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.