Anneler size söylüyorum. Çocuğunuzun tiryakisi olmayın.
Bu da ne demek böyle diyeceksiniz.
Siz hiç çocuğunuzu yakınlarına ya da bakıcısına bırakıp alışverişe bir işinizi halletmek için çarşıya pazara, tatil için seyahate gittiğinizde acaba çocuğum nasıl, şimdi ne yapıyor, iyi mi gibi kafanızda bin bir soruyla boğuşmadınız mı?
Oysa siz çocuğunuzu düşünürken yakınlarınız ve bakıcınız çocuğunuzla çok güzel ilgilenmekte ve çocuğunuzun keyfi yerindedir. Ancak sizin içiniz bir türlü rahat etmez. Acaba şu an ne yapıyor, acıktı mı, düştü mü, ağlıyor mu gibi kafanızda birçok soru oluşturursunuz. Çocuğunuzu her şeyden korumaya kollamaya çalışır aklınızı benliğini sürekli çocuğunuza verirsiniz fakat bunun farkında değilsinizdir. İşte bunun adı çocuğa bağımlılıktır. Çocuğuna bağımlı anneler her an diken üstünde oturur. Okulda, arkadaş, çevresinde, aile içinde çocuğunu sürekli koruma ve kollama ihtiyacı duyar. Eğer anne ev hanımıysa vaktinin çoğunu okulda çocuğuna harcar. Arkadaşlarından korumaya çalışır hatta çocuğuna kötü muamele yapan akranlarına kızar.
Çalışan anne ise eli sürekli telefonda saat başı öğretmenini ya da bakıcısını, yanında bakımını gerçekleştiren yakınlarını arar çocuğunun durumunu yoklar. Çocuğunun neredeyse dişlerini fırçalayacak çocuk öz bakımını yapmasına rağmen çocuğunu yedirip içirecek üstünü giydirecek hale gelir. Çocuğuna bağımlı anne zamanla kendini unutur. Çocuğunu hayatının merkezine alır, arkadaşlarından yapmaktan keyif aldığı şeylerden uzaklaşır. Sosyal ortamlarında bahsettiği tek şey çocuğudur. Eşiyle bile artık sohbet edemez paylaşımda bulunmaz hale gelir.
Çocuğunun tiryakisi olmuş anneler kendinizi unuttuğunuz her şeyinizi çocuğunuza adadığınızda çocuğunuza çok faydalı olacağınızı sanıyorsunuz yanılıyorsunuz. Kendimize verdiğimiz değer kadar kendimizi iyi hissederiz kendimiz için iyi şeyler yaptığımızda sevdiklerimiz içinde iyi şeyler yaparız.
Yazımı okuyan anneler ben çocuğumla ilgilendiğimde çok mutluyum diyor belki de bana içten içe kızıyorsunuz. Siz mutlu olduğunuzu sanırken kendinizi unuttuğunuzu görmüyorsunuz. Çocuğuna bağımlı anneler çocukları başka şehre üniversite okumaya gittiğinde ya da evlendiğinde elini çocuğundan çekmediği için çocuğunun ya kendisine güvenini sarsar ya da evliliğini yıkar. Çocuğunuzu ve kendinizi düşünüyorsanız, çocuğunuzun özgüveni için sağlıklı bir yetişkin olması için ve kendiniz için tiryakilikten kurtulun.

yazan: F. Derya KARACAN

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.