Yaşamın İçinden

Avuç içi okumak mı!

Bu uygulama 2013 yılının sonlarında tüm özel hastanelerde uygulamaya geçti gün geçtikçe yeni eklentieriyle aksaklık ve sorun yaşanmaya başladı. Sağlık bakanlığı sahteciliği önlemek amacıyla ve daha birçok gerekçeyle bu uygulamayı başlattı. Uygulma başlmadan önce doktorlar hastaların özel hayatına müdahale olacağı gerekçesiyle tepki gösterdi ancak hastaların hiçbir tepkisi olmadı. Maliyeti yüksek bu cihazlar tüm bütçeyi nasıl etkiledi ki…?

Neyse bu uygulama uygulanabildi mi peki? Hasta yakını olarak yaşadığım zorluğu biliyorum uygulanma aşamasını ise hastane çalışanları daha iyi bilir. Hasteneye her gidişimde her farklı bölümün sekreterleri, avuç içini okutmazsanız şu kadar para ödemeniz gerekir diyerek tutar söylediler, okumalarda sorun yaşandığını hasta ikinci gelişinde hastanın defalarca avuçlarını okuttuklarını aksaklıklar yaşandığını anlattılar.
Annemin her 6 ay hatta 3 ayda bir kontrol olmasını gerektiren ve birçok hastalığı var. Bu sistem yüzünden geçenlerde annemin biten raporlu ilacını yazdırmak için apar topar iş çıkışı hastaneye yetişmeye çalıştım yetiştimde ancak annenizin avuç içi okunmadan ilaç yazdıramazsınız cevabıyla karşılaştım annem felç hastası olduğu için ben ilacı yetişip yazma derdindeyim annemimi alıp hastaya götüreyim yoksa yetişip içmesi gereken ilacımı yazdırayım yazdıramadım ne yazıkki ve ilerleyen günlerde annem ilacını içemedi ve ben izin alıp annemi hastaneye götürüp avuç içini okutturarak ilacını yazdırmak zorunda kaldım. Annem ilaç içemediği bu süre içinde tansiyonunun tekrar çıksada tansiyona bağlı tekrar beyin kanaması geçirmemesi ise tamamen mucize, yaşadığım bu zorluk yüzünden bakanlığın ilgili hattını aradım ve bana hastanenin başhekimiyle görüşmem söylendi neyse ben gidip görüştüm uygulamaya göre 65 yaşından küçük hastaların avuç içlerini okutmaları gerekiyormuş ve bakanlığın uygulaması olduğu için sistem ilaç yazdırmama izin vermiyormuş. Neyse ben bu hattı tekrar aradım hattaki kişi evet böyle oluyor gibi bir şey söyledi şikayet değil talep formu oluşturmam söylendi. Neticede yardımcı olundu mu olunmadı. Annem ilacını içemedi ben izin almak zorunda kaldım ve ilacını yazdırdım. Bir iki gün önce Danıştay 15. daire avuç içi okuma sistemi hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı. Nihayet geçte olsa yerinde ve doğru karar oldu. Bundan sonra ne olur bakıp göreceğiz.
yazan: F.Derya KARACAN

Öğretmen, öğrenici, araştırıcı, eğitimci, eğitmen, sporcu, yazıcı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.