Ana Sayfa Çocuk ve Aile Okul alışverişi yaparken ne yapma(ma)lıyız ?

Okul alışverişi yaparken ne yapma(ma)lıyız ?

Author

Date

Category

Okulların açılmasına saatler kaldı.

Marketler, mağazalar ailelerin ve öğrencilerin dikkatini çekmeye yönelik raflarını sepetlerini rengarenk okul araç gereçleriyle dolmuşdurmuş.

Bu rengarenk araç gereçlerin fiyatları, orta gelirli ve birden çok çocuklu ailelerin bütçelerini bir hayli zorlayacak gibi görünüyor.

Durum böyle olunca mesleğimin hassasiyetiyle öğrenciler her ne kadar değerli olsalarda veliler de benim için bir o kadar değerli ve ailelerin bütçelerini düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum.

Bir sınıfta il ve ilçeye göre değişen mevcudlar var. Sınıf mevcudunda ise farklı gelir düzeyine sahip öğrenciler var. Bunu göz önüne alınca şimdi devam ettireceğim aslında herkesin farkında olduğu bir yazı olacak.

Özellikle aileler ilkokula başlayan  biricik çocuklarıyla ilk heyecanlarıyla ellerine öğretmenleri tarafından verilmiş bir listeyle okul alışverişine çıkıyorlar. Ne de olsa ilkokula başlayacak biricik yavrumuz diyerek alışverişte çocuğun ihtiyacı olan olmayan renkli kokulu resimli çok özellikli çizgi film karakterli aklına ne gelirse alışveriş arabasına dolduruyor. Birde aman okulda kaybedersin diyip çocuğun gözü önünde stoklamak için kalem paketlerinin silgilerin kutularının yedeklerini alıyorlar.

Böylece stoklama işlemi de bitmiş oluyor.

Çocuk ilkokula başlıyor. Elinde rengarenk araç gereçleriyle yanındaki arkadaşından daha üstün olduğu duygusunu yaşıyor. Sahip olduklarının çokluğunun çocuk da farkında. Veli bir sorunum var çocuğum sürekli malzemelerini kaybediyor ne yapabilirim sorunuyla yardım istiyor.

Elindekinin kıymetini bilmemesinin en büyük nedeni evde nasılsa bir kutu dolusu var, annem ya da babam kaybetsemde alır düşüncesi. Bunun güvencesini çocuğa vermemeliyiz.

Ucuz ve kalitesiz sağlığa zararlı araç ve gereçler aslından ayırt edilemeyecek kadar da gerçek gibi duruyor. Öyleyse bilinen araç gereç markalarını güvenli kırtasiyelerden temin etmeliyiz.

Öyleyse yeni eğitim öğretim yılında öğrenci ve velilere bol şans diliyorum.

Yazan: F.Derya KARACAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Linda Barbara

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum imperdiet massa at dignissim gravida. Vivamus vestibulum odio eget eros accumsan, ut dignissim sapien gravida. Vivamus eu sem vitae dui.

Recent posts

Mevsimler seninle doldu

Deniz seninle mavi oldu mevsimler seninle doldu Sonbaharda toprağı dinlendiren gün sarısı yapraklarla şeker rengi kızıla benzeyen yaprakların buluştuğu ansın Senden önce ezberimde kalan denizlere yazılmış olan ne varsa Senden sonra...

Herkes Aynı ve Ayrı

Yaradan kullarını ne güzel yaratmış. Ağız, burun, göz herkeste ayrı ayrı güzel. Kimse kimseden ne güzel ne de yakışıklı... Bakmalı görmeli herkes aynı herkes ayrı, herkes...

Kum Taneleri

Kum taneleri arasındaki mesefayi bilir misin Ne bir araya gelirler Ne de aralarına kum tanesinden başkasını alırlar Ne yaklaşabilirler ne de bütünleşirler Kum taneleri Deniz kokarlar Denizi sevenlerin kum tanelerini...

Şükret

İyiliklerin nankörlükle mi karşılandı, çok güvendin inandın güvenin mi kırıldı, inancın mı bitti, kendini samimice anlattın pişman mı oldun, değer verdin değersizleştirildin mi, geçmişi...

Hurmalı Kayısılı Kek

Her zamanki gibi ölçü veremesemde yine göz kararı el ölçüsüyle kek tarifi vereceğim.  Hurma en sevdiğim kuru meyvelerden biri çeşit çeşit hurma var en...

Recent comments