Yaşamın İçinden

Eski Bayramları Özlemek de Ne!

Sağımda solumda genci yaşlısı hep aynı özlem içindeler.
Eski bayramlar yok mu eski bayramlar…
İnsanoğlu ve insankızında ”eski” özlemi her konuda her şeyde varken eski bayramlardaki yaşanmışlıklar alışılmış ve duyulmuş özlemlerden.
Her şey değişiyorken ve değişen zamanla değişikliklerin yenilikleriyle zamanı tüketmek kolaylaşmışken ”eski” özlemi olur tabi ki. Özlemek ve zamanı tüketmek yerine içinde bulunduğumuz anı güzelleştirmek, geçmişe dönemeyeceğimize göre şimdiki bayramlarımızı neşesi olmak ne de güzel olur.
Her bayramda rutinleşen altında isim yazılı bayram mesajları okumak kadar bayramı değersizleştiren elbetteki çok şey var. İsmin telefonumda kayıtlı bundan emin olabilirsin. O toplu mesajlar yerine kişiye gönderilen özel mesajlar bile bayramı güzelleştirmek için ufak bir adımdır. Sosyal medyada tonlarca güzel mesaj yazıp kenara çekiliyoruz. Hiç mi komşumuz, arkadaşımız, tanıdıklarımız, yakınımız yok? Ziyaretlerine giderek bayramı güzelleştirmek, çocuklara gülümsemek, onları sevindirmek huzur vericidir ve işte en büyük bayram budur.
Eski bayramları özlemek de ne!
Hangimiz geçmişe dönebildik herkeste geçmiş özlemi var. Bırakın geçmiş gelmiş geçmiş işte bu bayramı yaşamaya bakın.
Bayramlara katacağımız en büyük güzellik samimi bir gülüş, içten bir sarılış ve bayram süresince kendimizi götüreceğimiz akrabalarımız ve yakınlarımızdır.
Tüm yıl çok yoğun çalıştım senelik iznimi bayram tatiliyle birleştirip uzun bir tatil yapmayı hak ettim diyenler, anneniz ve babanız evde sizden kalan eşyaları bağırlarına basarlar, sizle bayramlaşırlar nasıl olsa, öyleyse size iyi tatiller.

Bayramı güzelleştiren ve içinde bayram heyecanı olan büyümüş, büyümemiş tüm çocuklara sevdikleri ve sevenleriyle upuzun, sağlıklı, huzurlu, mutlu bayramlar…

yazan: F. Derya KARACAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.